JaNowy Teatr z parafii św. Macieja pokazał losy żołnierzy Henryka Flamego „Bartka”, który do lutego 1947 r. stał na czele największego zgrupowania niepodległościowego na Śląsku Cieszyńskim.

Dwa spektakle, dwa razy nadkomplet publiczności i owacje na stojąco. W piątek i sobotę (16 i 17 czerwca 2017 r.) Teatr JaNowy wraz z Parafią Św. Macieja zaprosili mieszkańców Andrychowa do parafialnego kina „Beskid” na widowisko „Polska dziś woła nas„. Obraz porusza dramatyczne losy oddziału Henryka Flamego „Bartka”, który po II wojnie światowej stał na czele największego zgrupowania niepodległościowego na Śląsku Cieszyńskim. Reżyser spektaklu – Barbara Surzyn oraz ponad osiemdziesięciu aktorów i prawie drugie tyle zaangażowanych w realizację spektaklu osób – muzyków, autorów scenografii, charakteryzacji, realizatorów technicznych – dźwięku i oświetlenia przygotowali pełne emocji wspomnienia najtrudniejszych czasów powojennej, budzącej się do życia Polski.

Patrząc na spektakl w oczy rzuca się autentyczność JaNowego Teatru, który kolejny raz porusza niebanalne kwestie będące przed laty bolesnym cierniem naszej historii. Obserwując ułamki chwil zamknięte w fotografiach wykonanych podczas spektaklu bez trudu można dostrzec, że historia sprzed lat stała się dla młodych aktorów katalizatorem wejścia w świat dorosłych. Rzuceni na głęboką wodę skrajnych uczuć i emocji podążyli ścieżką trudną, wąską i niebezpieczną. Jednocześnie – było w tym spektaklu coś przełomowego, innego, dającego nadzieję, że współczesny świat ludzi młodych nie jest wyłącznie trywialnym, fikcyjnym, medialnym i wirtualnym show, lecz opartym o budowanie wzajemnych relacji mostem, zdolnym jednoczyć ludzi. Pierwszy raz od dłuższego czasu zaobserwowaliśmy również w tego rodzaju wydarzeniu porównywalny ilościowo udział zarówno aktorek, jak i aktorów.

To co słyszeliśmy w sztuce napisało ich serce. Niesamowicie twórczy klimat powstał też w zespole osób ze scen reżimowych. Potem pojawiła się kolejna pomocna dłoń – Związek Strzelecki: sierż. ZS Mateusz WAŁĘKA, którzy wraz ze strzelcami Związku Strzeleckiego świetnie uzupełnili choreografię wojskową, przemarsze i działania bojowe, oraz Komendant Główny st. insp. ZS Roman BUREK, który obserwował wydarzenie.

„podziękowania ze strony widzów dla całego zespołu: reżyser Barbary Surzyn oraz ponad stu aktorów, muzyków i realizatorów technicznych, którzy zgromadzili nas na opowieści o młodych ludziach autentycznie żyjących wartościami: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. W imieniu naszej parafii oraz JaNowego Teatru dziękujemy z kolei Starostwu Powiatowemu w Wadowicach oraz organizacjom społecznym i osobom prywatnym, które na wiele sposobów wsparły przygotowanie widowiska – wyrazy wdzięczności za wszelkie dobro i życzliwość” – pisze Parafia Św. Macieja

Źródła:

Fot.: Anna Szlagor, z parafii świętego Macieja