Obchody 226. rocznicy Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się w Strzegomiu przy pomniku 1050. rocznicy Chrztu Polski. W wydarzeniu udział wzięła asysta honorowa 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia oraz Strzelcy Oddziału Strzegom Związku Strzeleckiego, w tym uczniowie klasy mundurowej Liceum Ogólnokształcącego w Strzegomiu, których delegacje złożyli patriotyczne wiązanki pod pomnikiem.

Następnie w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej z Góry Karmel odbyła się msza św. z udziałem biskupa pomocniczego diecezji legnickiej Marka Mendyka.

O godz. 16.00 na strzegomskim Rynku rozpoczęła się uroczystość przekazania proporca  3 Strzegomskiego Batalionu Dowodzenia. Wzięli w niej udział m. in.: poseł na Sejm RP – Ireneusz Zyska, biskup pomocniczy diecezji legnickiej – ks. bp Marek Mendyk, wicewojewoda dolnośląski – Kamil Krzysztof Zieliński, dowódca 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia – płk Dariusz Dejneka, przedstawiciele Policji, samorządowcy i mieszkańcy.

Po poświęceniu proporca przez biskupa legnickiego, burmistrz Strzegomia wręczył go dowódcy wrocławskiego pułku, który z kolei przekazał go dowódcy pododdziału. Po przemówieniach miała miejsce defilada wojskowa, w której uczestniczył łączony pluton Strzelców Oddziału Strzegom ZS oraz uczniów strzegomskiego Liceum.

Po części oficjalnej miał miejsce koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Łączności z Wrocławia, pokaz musztry paradnej oraz koncert Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, a także występ Zespołu „Karlik” z Koszęcina.
Związek Strzelecki wystawił również punkt promocyjny oraz wystawę sprzętu militarystycznego.

art. druż. ZS Błażej KOŁODZIEJ