20 lutego 2016 r. o godz. 13:30 w Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Ząbkach rozpoczęło się spotkanie kandydatów na Strzelców ze Związek Strzelecki Oddział Ząbki z synem Rotmistrza Witolda Pileckiego – Andrzejem Pileckim.

Pan Andrzej przyjechał do Miasto Ząbki na zaproszenie Strzelców, w ramach cyklu edukacyjnego dla kandydatów dotyczącego Dewizy Wojska Polskiego „BÓG – HONOR – OJCZYZNA”.

Tematem przewodnim spotkania było hasło HONOR i w jego obrębie Pan Andrzej złożył świadectwo życia swojego i Jego Ojca – Rotmistrza kawalerii, pośmiertnie awansowanego do stopnia Pułkownika.

W zbiórce uczestniczyło ponad 30 kandydatów z pierwszego turnusu unitarnego, przygotowujących się do złożenia Przyrzeczenia Strzeleckiego, zaplanowanego na dzień 19 marca, w rocznicę imienin Marszałka Piłsudskiego, pierwszego Komendanta ZS.

Świadkami i uczestnikami tego wydarzenia byli:

• Strzelcy ze Związek Strzelecki Oddział Wołomin im. kpt. Stanisława Brykalskiego,
  • Burmistrz Miasta Ząbki Pan Robert Perkowski,
  • Radni Miasta Ząbki Artur Wałachowski i Grzegorz Siwek,
  • Dyrektorzy ząbkowskich gimnazjów Pani Małgorzata Zyśk i Karol Małolepszy,
  • Pan Paweł Góral z firmy Gór-Pis SPRZEDAŻ MIESZKAŃ,
  • Dyrektor pływalni Miejskie Centrum Sportu w Ząbkach w Ząbkach Pani Anna Osiak,
    oraz Redaktorzy z lokalnej prasy Pani Urszula Szaliłow (Moja Gazeta Regionalna) i Mirosław Oleksiak (Co Słychać?).

Pan Andrzej w pierwszej części półtoragodzinnego spotkania skupił się bezpośrednio na Haśle HONOR, szczególnie odwołując się do osobistych doświadczeń życiowych, zarówno z okresu dzieciństwa jak i z ostatnich lat.

W drugiej części przekaz dotyczył głównie Jego Ojca – bohatera wypełniającego swoją powinność, wypełniającego wydany rozkaz, wypełniającego słowa złożonej przysięgi.
W trzeciej części odpowiadał na pytania młodzieży.

Pan Andrzej zwrócił szczególną uwagę na to, że kandydaci na Strzelców są strasznie poważni, że mało się uśmiechają – a Oni najzwyczajniej byli bardzo przejęci i skupieni.

Pani Readaktor z MGR podkreśliła jako osoba z zewnątrz, zadziwiającą postawę Syna Bohatera – postawę pozbawioną goryczy. Można by oczekiwać, że człowiek po takiej stracie będzie miał głęboko zakorzenioną złość do świata i losu, a w Jego słowach i postawie nie dało się dostrzec tych symptomów.

Syn Rotmistrza przyznał oczywiście, że gdy dowiedział się o śmierci Ojca używał niecenzuralnych słów których nie powtórzy, jednak gdyby miał możliwość cofnąć się w czasie i poprosić Ojca, żeby wyparł się przysięgi, rozkazu i Honoru i żyć – nie zrobiłby tego. Rozumiał i rozumie decyzję Ojca i nie zrobiłby czegoś takiego.

W całości wydarzenia uczestniczył „z boku” reporter z Polskiego Radio – Pan Adam Bogoryja Zakrzewski. Nagrywał materiał z tego niecodziennego spotkania i cały czas próbował zrozumieć, dlaczego ci młodzi ludzie, w wolną sobotę, z własnej woli przychodzą na zbiórkę – dlaczego zamiast siedzieć w domu przed komputerem, lub iść na dyskotekę, przychodzą szkolić się na Strzelców – mamy nadzieję, że znalazł odpowiedź i w przygotowanym materiale podzieli się nią z radiosłuchaczami.

Spotkanie było niesamowite – mamy nadzieję, zgodnie z obietnicą Pana Andrzeja, że spotka się z nami jeszcze nie raz!

Świadkowie spoza ZS byli pod wrażeniem spotkania i zaangażowania młodzieży.
Na wszystkich szczególne wrażenie zrobił sam początek spotkania, gdy Pan Andrzej głośno przywitał zebranych słowami „CZOŁEM STRZELCY!”, a w odpowiedzi usłyszał głośne i równe „CZOŁEM PANIE PILECKI!”.

Liczymy na to, że dzięki osobistym świadectwom życia, kandydaci będą mogli w pełni świadomie podjąć decyzję, o złożeniu przyrzeczenia.

Teraz przed ząbkowskim oddziałem ostatnia prosta – przygotowanie do złożenia Przyrzeczenia Strzeleckiego, czyli musztra dotycząca uroczystości i spotkanie ze współczesnymi Weteranami z Iraku i Afganistanu w Centrum Weterana.

Dziękujemy Dyrekcji Gim. 1 za pomoc w organizacji spotkania oraz przybyłym Gościom za wspólne przeżycie tego Świadectwa Syna Bohatera!

P.S. Po spotkaniu oczywiście była musztra i zdejmowanie miar do mundurów.

Źródło zdjęć: oddział Ząbki  fot. Urszula Szaliłow, Karol Małolepszy, Mirosław Oleksiak

Źródło artykułu: oddział Ząbki