W dniach 16 – 19 lutego 2017 w Chojnowie, Legnicki Oddział Związku Strzeleckiego zorganizował Strzeleckie Zgrupowanie Szkoleniowe, w którym udział wzięło ponad trzydziestu Strzelców z Oddziałów Legnica, Szydłowiec, Strzegom oraz zaprzyjaźnieni Strzelcy z Dzierżoniowa i Jawora.
W pierwszym dniu rozpoczęliśmy od szkolenia ze znajomości musztry pojedynczego żołnierza, kartografii i gry miejskiej polegającej na naniesieniu na pustą mapę jak największej ilości szczegółów zauważonych w czasie zwiedzania naszego miasta. Strzelcy po Chojnowie poruszali się drużynami przy okazji rywalizując ze sobą.
Drugi dzień od rana zaczęliśmy bardzo intensywnie, by nieodzowna zaprawa poranna przygotowała nas do radosnego dnia.
Przez cały ranek, aż do obiadu Strzelcy rywalizowali ze sobą w zmaganiach sportowych, co pokazało jak bardzo są wysportowani, zdeterminowani i chętni do walki o jak największą ilość punktów, przy zachowaniu w pełni koleżeńskim i fair play.
Po południu odbyły się zawody strzeleckie z karabinka pneumatycznego na skupienie
z odległości 15 m i pozycji leżącej (tu trzeba się pochwalić, że dwa pierwsze miejsca
z największą liczbą punktów zdobyli dwaj Strzelcy z Drużyny Chojnowskiej).
Wieczór był jeszcze bardziej emocjonujący, gdyż gościliśmy Członków Wydziału Szkoleniowego Związku Strzeleckiego z Oddziału Głogów, którzy przeprowadzili dla Strzelców krótki kurs samoobrony oraz pokaz walki wręcz, jakiej byli uczeni Cichociemni przed wysłaniem na tyły wroga. Było to bardzo inspirujące i motywujące do walki – dziękujemy!
Swoją obecnością zaszczycił nasze Zgrupowanie Komendant Główny Związku Strzeleckiego st. insp. ZS Roman Burek, który podczas Apelu Wieczornego przekazał Strzelcom kilka słów zachęty.
Po tak intensywnym dniu Strzelcy udali się na zasłużony odpoczynek. Ale aby nie było
za słodko, to mieliśmy też nocny alarm z przemarszem z pełnym wyposażeniem.
Sobotę większość z nas przywitała zakwasami, których jednak szybko pozbyliśmy się podczas zaprawy porannej.
Później Zastępca Komendanta Chojnowskiej Jednostki Ratownictwa Wysokogórskiego Państwowej Straży Porannej st. kpt. dr inż. Paweł Dąbrowa pokazał Strzelcom sprzęt, którym na co dzień Strażacy się posługują pomagając poszkodowanym i wytłumaczył jak to działa.
Następnie Strażacy przeprowadzili Strzelcom kurs wspinaczki wysokogórskiej
i ratownictwa drogowego.
Po południu ćwiczyliśmy w terenie taktykę zieloną, którą urozmaicił nam padający deszczyk i błoto skutecznie zatrzymujące stopy i spowalniające marsz.
Rozpalenie ogniska w takich warunkach było nie lada wyzwaniem, ale Strzelcy poradzili sobie z nim wprost koncertowo. Kiełbaski upieczone na tym ogniu smakowały jak najlepsze przysmaki.
Po późnym powrocie do bazy zasłużony odpoczynek poprzedził Apel Wieczorny (a właściwie nocny) na którym zostały rozdane nagrody za najlepsze wyniki w indywidualnej i drużynowej rywalizacji.
Po zasłużonym odpoczynku niestety część Strzelców wcześnie rano musiała nas opuścić, by udać się pociągiem do odległego Szydłowca (dlatego nagrody rozdano na Apelu Wieczornym).
Po porannej zaprawie przyszedł czas na przygotowanie się do wymarszu na uroczystą Mszę Świętą w 75 rocz. sformowania Armii Krajowej.
Po sobotnich przemarszach mundury strzeleckie były mocno ubłocone, więc potrzeba było dużo czasu by doprowadzić je do ładu.
Poprzedzani przez dwa Poczty Sztandarowe przemaszerowaliśmy ulicami Chojnowa, szczególnie zaznaczając swą obecność na Chojnowskim Rynku.
W kościele Strzelcy karnie stali na baczność przez całą Mszę Świętą, w homilii Ksiądz Celebrans nawiązał do 75 rocznicy sformowania Armii Krajowej i Polskiej Tradycji Strzeleckiej, co było wspaniałym przygotowaniem do uroczystego złożenia Przyrzeczenia Strzeleckiego przez nowych członków Związku Strzeleckiego, które złożyli przed Bogiem na Sztandary Związku Kombatantów RP oraz Związku Sybiraków.
ku uczczeniu tych, co oddali życie abyśmy my mogli żyć wolni.
Po powrocie do bazy na Apelu Kończącym Strzeleckie Zgrupowanie Szkoleniowe dokonaliśmy podsumowania tych czterech minionych dni oraz uroczyście awansowano dwoje szczególnie zasłużonych spośród grona Strzelców.
W imieniu Strzelców z Legnickiego Oddziału Związku Strzeleckiego serdecznie dziękuję przede wszystkim Strzelcom za aktywny udział w Zgrupowaniu.
Dziękuję także za zaangażowanie i pomoc w organizacji Strzeleckiego Zgrupowania Szkoleniowego:
Burmistrzowi Miasta Chojnów Panu Janowi Serkiesowi,
Wójtowi Gminy Chojnów Panu Andrzejowi Pyrzowi,
Dyrektorowi Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie Panu Mariuszowi Kowalczykowi za użyczenie pomieszczeń szkolnych na bazę Zgrupowania,
Właścicielce restauracji POLKA Pani Iwonie Nowak za smaczne i obfite posiłki,
Panu Mieczysławowi Kowalczykowi oraz pozostałym sponsorom, którzy na miarę swych możliwości wsparli Strzelców.
Wszystkim jeszcze raz DZIĘKUJĘ

Komendant Oddziału Legnica Związku Strzeleckiego pchor. ZS Czesław Dul