Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości

19 stycznia 2018 roku na Rynku Wielkim w Szydłowcu rozpoczęły się Centralne Obchody 155. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego nad, którymi Patronat Narodowy objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Zgromadzonych na Rynku powitała Agnieszka Sobótka-Klepaczewska. Wśród przybyłych gości byli m.in.: posłowie na sejm RP Anna Maria Białkowska, Leszek Ruszczyk, Dariusz Bąk, Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek, radny Sejmiku Zbigniew Gołąbek, ppłk Grzegorz Kaliciak dc-a 6 Brygady WOT, który reprezentował generała brygady Wiesława Kukułę dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej, Paweł Sagan z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, wicestarosta szydłowiecki Adam Włoskiewicz, radni Rady Powiatu z przewodniczącą Anitą Gołosz, burmistrz Artur Ludew i radni miejscy z przewodniczącym Markiem Arturem Koniarczykiem, prezes Zarządu Federacji Kapituły Równość – Wolność – Niepodległość Daniel Woś, Komendant XII Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863R st. insp. ZS Roman Burek oraz delegacje samorządów współorganizujących obchody. Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Henryka Kapturskiego odegrała Mazurka Dąbrowskiego, a następnie delegacja złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.
Od lat tej żywej lekcji historii towarzyszy wspólna modlitwa za uczestników powstania i Ojczyznę. Mszę świętą koncelebrowaną w miejscowej farze odprawili o. Eugeniusz Augustyn opat z klasztoru w Wąchocku i ks. dziekan Adam Radzimirski. Po eucharystii delegacje złożyły biało-czerwone wiązanki kwiatów przy płycie nagrobnej ks. Aleksandra Malanowicza oraz na mogile Powstańców Styczniowych znajdującej się na cmentarzu parafialnym, a także przy figurce upamiętniającej wydarzenia z 1863 roku u zbiegu ulic Narutowicza, Sowińskiego i Kąpielowej.

W godzinach popołudniowych uczestnicy obchodów spotkali się na zamku, gdzie drugą część uroczystości otworzyła dyrektor SCK Zamek Małgorzata Bernatek oddając głos gospodarzowi Szydłowca Arturowi Ludwowi. Burmistrz przypomniał poświecenie poprzednich pokoleń, które niezłomnie walczyło o wolność naszej Ojczyzny, podkreślając, że należą się im pamięć i uznanie. Kilka zdań do zgromadzonych, dziękując za kontynuowanie patriotycznej pamięci o losach naszych przodków skierowali także przybyli goście.

Uroczystości to doskonała okazja do wręczenia odznak i wyróżnień. Daniel Woś prezes Kapituły „Równość-Wolność-Niepodległość” wręczył pamiątkowe medale z okazji 25 – lecia Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych Suchedniów – Bodzentyn dla Urzędu Miejskiego w Szydłowcu, na ręce Burmistrza Artura Ludwa, dla SCK Zamek na ręce dyrektor Małgorzaty Bernatek, dla Parafii Św. Zygmunta, który odebrał ks. dziekan Adam Radzimirski oraz dla Komendanta Głównego Związku Strzeleckiego st. insp. ZS Romana Burka.

Odznakę za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych z rąk Zofii Liszki otrzymali: przewodniczący Rady Miejskiej Marek Artur Koniarczyk oraz dyrektor szydłowieckiego liceum im. H. Sienkiewicza Karol Kopycki. Za działalność na rzecz szerzenia idei patriotyzmu związek kombatantów uhonorował dyplomami Komendanta Marszu Suchedniów – Bodzentyn Daniela Wosia, Komendanta Głównego Związku Strzeleckiego st. insp. ZS Romana Burka i Komendanta Oddziału Szydłowiec ZS komp. ZS Andrzeja Górskiego. Wyróżnienia wręczyła Prezes oddziału szydłowieckiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Zofia Liszka.

Szydłowieckie obchody 155. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego zakończył spektakl pt. „Rok 1863” w wykonaniu Teatru Poezji i Muzyki „U Radziwiłła” w reżyserii Sławy Lorenc-Hanusz i oprawie muzycznej Danuty Klepaczewskiej.

Po spektaklu uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni przez burmistrza Szydłowca na przygotowany gorący posiłek.

19.01.2018 Sadek.

Sadek był miejscem koncentracji oddziałów powstańczych w nocy z 22/23 stycznia 1863 roku. Z lasu Dąbrowa płk Marian Langiewicz poprowadził atak na Szydłowiec tzw. garnizon mniejszy.

Dzięki uprzejmości dyrektor szkoły Pani Jolanty Kozłowskiej mięliśmy zapewniony nocleg w przytulnej Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego.

Wieczorem o godz. 20-ej odbyła się wieczornica poświęcona powstaniu styczniowemu. Udaliśmy się do parafii rzymskokatolickiej p. w. MB Bolesnej. Była to nasza pierwsza wizyta. Ks. Zenon Ociesa proboszcz parafii wygłosił krótką modlitwę patriotyczną, podkreślając znaczenie Ojczyzny i jej dziedzictwa. Tutaj po raz pierwszy Komendant Główny Roman Burek odczytał list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do XII Marszu. Następnie przybliżył role i znaczenie wsi Sadek jako strategicznego punktu w tamtym okresie walk. Po wyjściu z kościoła, gdzie byliśmy bardzo mile przyjęci, udaliśmy się przed tablicę ofiar II wojny światowej, zapaliliśmy znicze, również przy krzyżu pamięci bohaterów z oddziału Langiewicza. Na koniec ks. Zenon pobłogosławił nam na drogę do Wąchocka, wierząc głęboko, że „bez Boga ani do proga”.

Tekst: Roman Burek, Marcin Kapczyński, Małgorzata Brzostowska

Foto: Marcin Kapczyński, Małgorzata Brzostowska, Michał Kaczor, UG Szydłowiec.