XIV Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863R Szydłowiec-Wąchock

W Szydłowcu 17 stycznia rozpoczęły się Centralne Obchody 157. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Uroczystości zorganizował Związek Strzelecki oraz „Federacja Kapituła: Równość – Wolność – Niepodległość, Kontynuacji Tradycji Powstania Styczniowego 1863 roku”. Program uroczystości obejmował wydarzenia upamiętniające walki powstańców na terenie Szydłowca, Skarżyska Kościelnego, Mirca, Suchedniowa, Bodzentyna i Wąchocka.

Uroczystości rozpoczęły się od odegrania hymnu państwowego na Rynku Wielkim w Szydłowcu z udziałem m.in. członków Związku Strzeleckiego oraz pocztów sztandarowych szkół i organizacji społecznych. Władze miasta wraz z towarzyszącymi delegacjami złożyły wieniec pod płytą upamiętniająca 150. rocznicę niepodległościowego zrywu z 1863 roku. Następnie uczestnicy uroczystości udali do kościoła farnego pw. Św. Zygmunta.

Nabożeństwo sprawowane w intencji Ojczyzny i Powstańców Styczniowych koncelebrowane było przez ks. proboszcza Marka Kucharskiego, ks. Stanisława Drąga i ks. Arkadiusza Bieńka w oprawie muzycznej Miejskiej Orkiestry Dętej z Szydłowca oraz asysty liturgicznej strzelców i orląt Oddziału Szydłowiec ZS. Od lat tej żywej lekcji historii towarzyszy wspólna modlitwa za powstańców styczniowych i Ojczyznę, dodatkowo w czasie mszy św. Komendant Główny Związku Strzeleckiego Roman Burek zaprzysiągł 8 kandydatów na strzelców, którzy historyczną rotę przysięgi złożyli na sztandar Związku Strzeleckiego. Po Eucharystii delegacje złożyły biało-czerwone wiązanki kwiatów przy płycie nagrobnej ks. Aleksandra Malanowicza oraz na mogile Powstańców Styczniowych znajdującej się na cmentarzu parafialnym, a także przy figurce upamiętniającej wydarzenia z 1863 roku u zbiegu ulic Narutowicza, Sowińskiego i Kąpielowej. Wartę honorową wystawili strzelcy  i orlęta z Związku Strzeleckiego Oddział Szydłowiec.

W szydłowieckim zamku miała miejsce podniosła gala z udziałem wielu ważnych osobistości. Uroczystości to doskonała okazja do wręczenia odznak i wyróżnień. Daniel Woś prezes Kapituły „Równość-Wolność-Niepodległość” wręczył pamiątkowy grawerton burmistrzowi Szydłowca panu Arturowi Ludwowi, Dyrektor SCK Zamek  pani Małgorzacie Bernatek oraz Romanowi Burkowi Komendantowi XIV Marszu.

Szydłowieckie obchody 157. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego uświetnił spektakl teatralny grupy teatralnej „U Radziwiłła” oraz zwiedzanie wystawy poświęconej Powstaniu przygotowanej przez ks. Stanisława Drąga.

Ks. Stanisław Drąg to kapłan artysta, słynie z pisania ikon, które nazywa „deskami do nieba – wieczorną i nocną modlitwą ukrytą w malowanych deskach”. W swoim bogatym dorobku malarskim wykorzystuje różne wzory i motywy, które we wszechstronny sposób ukazują otaczającą nas rzeczywistość. Ulubionym tematem obrazów ks. Stanisława Drąga jest powstanie styczniowe i jego bohaterowie. Zainteresował się nimi czytając dziennik uczestniczki powstania, gorącej patriotki Jadwigi Prendowskiej, kurierki oddziału Mariana Langiewicza, która przez rosyjskich zaborców została zesłana za swoją działalność na Sybir. Ks. Stanisław Drąg wiele lat był proboszczem Parafii w Grabowie nad Pilicą. Swoje prace eksponował na ponad 70 wystawach indywidualnych i zbiorowych – w muzeach, domach kultury, seminariach duchownych, kościołach. W 2001 r. został członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Obecnie posługuje jako emeryt w parafii wojskowej św. Stanisława Biskupa w Radomiu.

Po spektaklu uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni przez burmistrza Szydłowca na przygotowany gorący posiłek. Następnie uczestnicy marszu udali się na nocleg do szkoły w Sadku i kościoła, gdzie oczekiwał nań proboszcz tutejszej parafii. Na zewnątrz kościoła przed tablicą upamiętniającą żołnierzy AK z Sadku uczestnicy marszu wraz z księdzem proboszczem parafii pw. Matki Bożej Bolesnej Zenonem Ociesą zapalili znicze odśpiewali Hymn Polski. Wewnątrz kościoła podczas wspólnej modlitwy co jest już tradycją od kilku marszy miało miejsce zaprzysiężenie jednego orlęcia i zarazem uczestnika marszu. Młody niespełna 13 letni chłopiec z Radomia złożył przysięgę na sztandar Związku Strzeleckiego i stał się Orlęciem ZS, a zaprzysiężenia dokonał Komendant Oddziału Szydłowiec ZS komp. ZS Andrzej Górski.

W szkole przed capstrzykiem przygotowywano się do sobotnich zmagań na trasie marszu oraz korzystano z materiałów do konkursu historycznego i zawodów strzeleckich. W piątkowych uroczystościach udział wzięli członkowie Związku Strzeleckiego z oddziałów: Radom, Puławy, Lublin, Częstochowa i Szydłowiec  oraz przedstawiciele administracji państwowej, samorządowej i Wojska Polskiego.

artykuł: Roman Burek
zdjęcia: Marek Sokołowski