W dniu 10.11.2022 delegacja Związku Strzeleckiego – Oddziału Strzegom im. Orląt Lwowskich wzięła udział w I Strzeleckich Mistrzostwach Polski Klas Mundurowych i Organizacji Proobronnych organizowanych przez Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji na terenie 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia.

Podczas mistrzostw, oprócz strzelania na celność i skupienie z karabinka MSBS Grot członkowie naszego Oddziału mięli możliwość zapoznać się ze sprzętem aktualnie użytkowanym przez Wojsko Polskie, w praktyce nauczyć się budowy broni – m.in. karabinka GROT, Beryl, mini Beryl, km PK czy kbw BOR, przećwiczyć wspólnie z żołnierzami – instruktorami zagadnienia z zakresu taktyki zielonej, medycyny oraz survivalu.

Zawody utrzymane były na wysokim poziomie, i choć nikt z Oddziału tym razem nie stanął na podium, to wszyscy z optymizmem i dużą dawką doświadczenia i wiedzy wrócili do swoich domów.

PODSUMOWANIE

W zawodach uczestniczyło ponad 50 przedstawicieli z ośmiu Organizacji Proobronnych:

• Legia Akademicka im. gen. bryg. Karola Ziemskiego;
  • Związek Strzelecki;
  • Związek Strzelecki „STRZELEC”;
  • Klub Sportowy AMATOR;
  • Stowarzyszenie Bractwo Strzeleckie SALWA;
  • Związek Strzelecki „STRZELEC” organizacja społeczno-wychowawcza;
  • COMBAT ALERT;
  • Jednostka Strzelecka 4051 Włocławek.

Podczas Strzeleckich Mistrzostw Polski przedstawiciele Organizacji Proobronnych szkolili się na sześciu punktach nauczania:

– ścieżka saperska;

– SERE (budowa schronień, techniki linowe, rozpalanie ogniska, uzdatnianie wody);

– pierwsza pomoc na polu walki;

– pokaz sprzętu wojskowego;

– strzelanie z karabinka Grot ;

– podstawy taktyki (marsz ubezpieczony, rolowanie).

Zastępca Szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji wręczył puchary dla najlepszych członków Organizacji Proobronnych w klasyfikacji indywidualnej.

I miejsce – Pan Kacper Sobierski Związek Strzelecki „STRZELEC” organizacja społeczno-wychowawcza;

II miejsce – Pan Janusz Krawczyński Klub Sportowy AMATOR;

III miejsce – Pan Kamil Kłeczek Klub Sportowy AMATOR.

Mamy nadzieję, że w następnym roku ORGANIZATOR stanie na wysokości zadania i zorganizuje również dla organizacji proobronnych szkolenie waz z strzelaniem w odpowiednim terminie przed zawodami.

Podczas Strzeleckich Mistrzostw Polski stoiska wystawili: Fabryka Broni „Łucznik” Radom oraz WCR Wrocław.

Art. Roman Burek, zdjęcia CWCR