HONOROWY PATRONAT

OGÓLNOPOLSKI KONKURS HISTORYCZNY

W związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości Związek Strzelecki organizuje ogólnopolski konkurs historyczny dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych „Wrzosy 2018”.  Organizowany przez nas konkurs pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej rozpoczyna się 15 listopada 2018 roku i trwać będzie do 15 grudnia 2018 r. Konkurs otrzymał okolicznościowy znak graficzny Prezydenta RP „Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918 – 2018”

Ideą konkursu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży naszą tradycją i walką o niepodległość poprzez udział w akcji mającej na celu:

– zebranie informacji na temat miejsc, wydarzeń, osób związanych z historią regionu,

– pielęgnowanie miejsc pamięci narodowej i innych,

– pozyskiwanie ciekawych informacji o osobach i wydarzeniach z różnych okresów prowadzonych walk o wolność,

– odbudowywanie, odnawianie miejsc ważnych pod względem historycznym – cmentarzy, kwater żołnierzy, partyzantów, legionistów, strzelców,

– nieść pomoc weteranom walk, spisywać ciekawe jeszcze nieznane fakty, historie osób i wydarzeń.

Na konkurs należy przygotować pracę pisemną opowiadającą o miejscu pamięci narodowej, cmentarzu lub grobach wojennych, wydarzeniach i osobach związanych z walką w obronie ojczyzny, znajdujących się na terenie miasta lub gminy. Rys historyczny powinny uzupełniać zdjęcia lub rysunek, a dodatkowym atutem będą informacje zaczerpnięte ze źródeł, np. od świadków wydarzeń, których miejsce dotyczy oraz ciekawostki związane z tym miejscem.

Nasza organizacja jest bezpośrednim spadkobiercą ideowym i duchowym Związku Strzeleckiego z lat 1910-1914 i 1919-1939, którego celem jest rozwijanie i propagowanie inicjatyw, postaw i działań sprzyjających rozwojowi dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Posiadamy zawarte porozumienie z Ministrem Obrony Narodowej z dnia 06.03.2012 r., współpracujemy z administracją państwową i samorządową oraz z innymi organizacjami.

Zwycięzcy i laureaci konkursu mogą liczyć na atrakcyjne nagrody ufundowane przez Związek Strzelecki i sponsorów.

Zwracamy się, zatem z prośbą do pt. Kuratorów Oświaty, Dyrektorów Delegatur, Prezydentów, Burmistrzów, Wójtów, Radnych oraz Dyrektorów Szkół i Nauczycieli o rozpropagowanie idei konkursu wśród uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

[PDF] – REGULAMIN KONKURSU DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Ogólnopolski konkurs historyczny „Wrzosy 2018”